Refleksoloji

Refleksoloji Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

Refleksoloji, bedenin tüm bezlerinin ve organlarının, ellerde ve ayaklarda olduğu fikrine dayanan bir bilimdir. Günümüzde ‘tamamlayıcı tıp’ kategorisinde yer alır ve bedendeki enerji akışını serbest bırakmak amacıyla kullanılan bir yöntemdir.

"Refleks bölge terapisi” olarak da bilinen Refleksoloji, ayaklarda bulunan refleks bölgelerine çeşitli bası ve ovma hareketleri uygulanarak yapılır. Yapılan bu uygulamalarla bedenin mükemmel dengeye kavuşması amaçlanır.

Nasıl Çalışır ?

İnsan bedeninin doğal dengesinde çalışması için sağlıklı bir enerji akışının olması gerekir. Stres, üzüntü, korku, endişe,kötü beslenme, ayrılıklar, kayıplar, gibi olumsuz duygu ve düşünceler bazı dengesizlikler yaratarak tıkanıklıklar/blokajlar oluşmasına neden olur bunun sonucunda beden dengede ve verimli çalışamaz hale gelir. Bu blokajlar refleksoloji uygulaması sırasında fark edilir ve bası teknikleriyle çözülerek sağlıklı dolaşım sağlanır. Refleks noktalarına uygulanan bası teknikleri ile tüm organlara ve salgı bezlerine ulaşmayı sağlayan refleksoloji, vücuttaki sinir uçlarını ve kan dolaşımını uyararak iyileşme ve fiziksel fonksiyonlarda denge sağlar.

Refleksoloji, vücudun herhangi bir bölümündeki fazla ya da az çalışan organları veya salgı bezlerini harekete geçirerek doğal şeklinde çalışmalarını destekler. Dolayısıyla refleksoloji ile hastalıkların tedavisine yardımcı olmak ve bu süreci hızlandırmak da mümkündür.

Ayrıca refleksoloji çalışmaları henüz hastalık kendini göstermeden oluşan blokajları çözerek bedenin doğal dengesine dönmesine destek olurken rahatsızlığı olmayan kişilerde ise bağışıklık sistemini güçlendirir. Toksinlerin kolayca atılmasına yardımcı olur.

Bedenin kendi kendini iyileştirme sürecini harekete geçirereksinirsel gerilimin azalmasına, kandolaşımının artmasına ve iç solunum dediğimiz hücre solunumunayardımcı olarak bedenin kendi kendini iyileştirme gücünü destekler ve harekete geçmesini sağlar.

İlaçların veya tedavi sürecinin bedende bıraktığı yan etkileri azaltmaya ve vücudun doğal yollarla dengeye kavuşmasına yardımcı olan refleksolojinin hiç bir yan etkisi yoktur. Tamamen doğal ve yan etkisiz bir çalışmadır. Gebelikte 9 ay boyunca güvenle uygulanabilir.

Refleksolojitüm hastalıkların tedavisine yardımcı olarak her durumda uygulanabilen, kişinin fiziksel, duygusal ve ruhsal bakımdan iyi hissetmesini sağlayan, ‘doğal denge’ kazandıran, dinginlik ve keyif veren bir terapi yöntemidir.

Neden Refleksoloji Yaptırmalıyım ?

*Sırt ağrısı, Romatizma, Siyatik, Eklem iltihaplanmaları, Sinüzit, Astım, Prostat sorunlarının çözümüne destek olur.

*Hormonları dengeler, menopoz ve adet öncesi gerginlik (PMT) gibi düzensizliklere yardımcı olur.

*Hazımsızlık, kabızlık, ishal gibi sindirim düzensizliklerini hafifletir.

*Bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıkların oluşumunu engeller.

*Zihinsel fonksiyonları harekete geçirir ve konsantrasyona yardımcı olur.

*Uyku problemlerine yardımcı olarak uyku kalitesini arttırır.

*Detoks etkisi yapar, vücudu toksinlerden arındırır.

*İdrar yolu problemlerinin çözümüne yardımcı olur.

*Migren ve baş ağrısı tedavisinde yardımcı olur.

*Gerilim, stres ve yorgunluk hissini azaltır.

*Kan dolaşımını ve kan basıncını düzenler.

*Derin bir gevşeme hissi uyandırır.

LÜTFEN UNUTMAYINIZ ! !

*Refleksologların tıp hekimi olmadıklarını unutmamak gerekir.

*Refleksolog tehşis koymaz, hastalığın "tedavisi”sini yapmaz, recete yazmaz.

*Refleksoloji tıbbi tedavi yerine kullanılmaz.

*Refleksoloji tıbbi tedavinin tamamlayıcısı yada destekleyicisi olabilir.

*Refleksologlar uygulama sırasında organların hassasiyetini fark ederek uyarıcı ve erken teşhise yönlendirici olabilir.

 

 

Çalışmalarımız